«Διπλό» του Ολυμπιακού στα Πηγάδια, «Χ» σε Αγρίνιο, Χανιά

Αποστόλης Ζυμβραγάκης
0

Σε ένα ωραίο παιχνίδι που έκλεισε την «αυλαία» της πρώτης μέρας της εμβόλιμης 4ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ξάνθης (Ξάνθη - Ολυμπιακός 1-3) και παραμένει πρώτος έχοντας το απόλυτο.

Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος, σπατάλησε ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει, αφού η Βέροια ευτύχισε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα (Παναιτωλικός – Βέροια 1-1).

Στα Χανιά, ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος από τον Ηρακλή, κυρίως στο β’ ημίχρονο, έπαιξε με παίκτη παραπάνω για περίπου 5 λεπτά, είχε δοκάρι, αλλά κανείς δεν σκόραρε (Πλατανιάς - Ηρακλής 0-0).

Την Τετάρτη, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Λεβαδειακό, αλλά το ντέρμπι της αγωνιστικής είναι αυτό ανάμεσα στους δύο «Δικεφάλους», τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ.

Στο ντέρμπι των... ουραγών, ο Πανθρακικός με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο στον πάγκο θα φιλοξενήσει την Καλλονή, με τον νικητή να «παίρνει βαθμολογική ανάσα», ενώ ο Ατρόμητος έχει δύσκολη αποστολή στα Ιωάννινα με αντίπαλο τον ΠΑΣ. Τέλος, ο Αστέρας Τρίπολης έχει θεωρητικό προβάδισμα υποδεχόμενος τον Πανιώνιο,